پارک‌ها و اماکن طبیعت گردی کیش

جزیره کیش از گونه‌های گیاهی و جانوری متنوعی برخوردار است و همین موضوع باعث شده به عنوان مقصدی توریستی مورد توجه گردشگران قرار بگیرد. بخش‌های روستایی، سواحل خاص و منحصر به فرد و گونه‌های جانوری مثل دلفین‌‍ها و لاک‌پشت‌ها از جذابیت‌های تور کیش به شمار می‌روند. در هنگام رزرو تور کیش حتما یک تا دو روز را به بازدید از این جاذبه های طبیعی اختصاص دهید.

1- بوستان آهوان در کیش

بوستان آهوان به دلیل وجود آهوهای زیبایی که در آن زیست می کنند، به این نام معروف شده است. این بوستان مساحتی به اندازه 2 هکتار دارد و یکی از خاص‌ترین جاهای دیدنی کیش در خیابان فردوسی یعنی تقریبا در دل جزیره است. در بوستان آهوان علاوه بر آهو، حیواناتی نظیر شیر، روباه، شغال، میمون، گوزن و پرندگان نیز نگهداری می‌شوند ولی آزاد نیستند. آهوها آزادانه نزد مردم می‌آیند و گاهی با آمدن به محل بازی کودکان موجب خرسندی آن‌ها می‌گردند. این حیوانات از دست مردم نیز غذا می‌خورند.

2- جزیره هندورابی در کیش

هندورابی حدود 23 کیلومتر مربع مساحت دارد و ارتفاع آن از سطح دریا، تقریبا 29 متر است. جزیره هندورابی نیز مانند بوستان آهوان از جاهای دیدنی کیش در قلب جزیره کیش است که در زمان حضور پرتغالی‌ها در ایران، به عنوان پایگاه تجاری و نظامی در اختیار آن‌ها قرار داشته است. هم اکنون آثار به جای مانده از آن زمان یعنی قرن 15 میلادی در معرض دید عموم قرار گرفته است.

برای رفتن به جزیره هندورابی باید از قایق‌های دریایی بندر چیروئیه استفاده کرد. در آنجا خبری از هتل‌های لوکس و امکانات گردشگری متنوع نیست. با این حال فضایی بکر و نگین درخشان در دل خلیج فارس پیش رویتان خودنمایی می‌کند. جمعیت جزیره کمتر از 200 نفر است و خانه‌های گچی با نمای سفید جزیره‌های یونان را یادآوری می‌کند. روستاهای قدیمی جزیره، قبرستان جزیره، مسجد جزیره، سواحل بکر و دست نخورده هندورابی، آب انبار، کلوپ دریایی، لاک‌پشت‌ها و ماهیان خاص تنها گوشه‌ای از جاذبه‌های هندورابی هستند. 

3- ساحل مرجانی در کیش

ساحل مرجانی در شرق جزیره کیش قرار گرفته و جزو خاص‌ترین جاذبه‌های طبیعی کیش به شمار می‌آید. مرجان‌ها موجودات زنده‌ای هستند که شبیه به گیاه، سنگ یا خزه به نظر می‌رسند و در رنگ های متفاوت و جذاب در حاشیه دریا یا زیر آب قرار گرفته‌اند. ساحل مرجانی کیش به صورت یک خط ساحلی با آلاچیق‌ها و درختان نخل تزئین شده است. در آنجا نیز انواع تفریحات دریایی به راه است و بیش از همه غواصی و اسکوتر زیردریایی برای تماشای مرجان‌ها و آبزیان دریایی طرفدار دارد.

4- درخت انجیر معابد در کیش

درخت سبز گونه‌ای گیاهی با تنه‌ای منشعب از شاخه‌های تو در تو است که هر یک بعد از بیرون آمدن دوباره در دل خاک نشسته‌اند. درخت سبز یا درخت انجیر معابد در شمال جزیره زیاد به چشم می‌خورد و به‌خصوص در دره پرتغالی‌ها فراوان است. مجموعه‌ای به نام درخت سبز پیرامون یکی از قدیمی‌ترین درختان انجیر معابد در کیش که احتمالا عمری 600 ساله داشته باشد، احداث شده که از مهمترین جاذبه‌های گردشگری کیش است. مردم کیش این درخت را خوش یمن می‌دانند و بعضی‌ها از آن حاجت می‌گیرند.

5- لاک‌پشت‌های دریایی در کیش

معمولا در مناطق ساحلی جنوب ایران لاک‌پشت‌های آبی در بعضی مناطق خاص تخم‌ گذاری می‌کنند و در بعضی فصل‌ها قابل بازدید هستند.  در ساحل جزیره کیش نیز لاک‌پشت‌های پوزه عقابی بین ماه‌های اسفند و مرداد تخم‌ گذاری می‌کنند. این لاک‌پشت‌ها در سواحل جنوبی و غربی جزیره کیش حضور دارند. در این ایام گردشگرانی که به کیش سفر کرده باشند، می توانند از دور لاک پشت ها را در مناطق حفاظت شده ببینند. این لاک پشت نگری می تواند یکی از بهترین تفریحات علاقمندان به طبیعت در کیش به شمار آید.

6- پارک آبشار کیش

اگر در میان خرید و گشت و گذار در بازارهای کیش نیاز به مدتی استراحت و نشستن داشته باشید، پارک آبشار می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما باشد. این هتل نزدیک به میدان پردیس و بازارهای پردیس 1 و 2 و هتل‌هایی همچون هتل ارم و هتل کوروش است. پارک آبشار همانطور که از نامش پیداست، با آبشارهای پلکانی و آبنماهای بسیار تزئین شده است.

7- پارک ساحلی سیمرغ در کیش

پارک ساحلی سیمرغ به تندیس بزرگ و سفیدی از صورت یک مرد کامل معروف است. این ساحل بزرگ و خوش آب و هوا به دلیل قرار گرفتن در مسیر دوچرخه سواری معمولا هنگام گذشتن افرادی که دوچرخه کرایه کرده‌اند، محلی برای استراحت به شمار می‌آید. تقریبا همه گردشگران کیش حداقل برای یک بار هم که شده گذرشان به پارک ساحلی سیمرغ می‌خورد. پارک ساحل در جنوب شرق کیش قرار گرفته و آبیِ بیکران دریا را پیش روی گردشگران تور کیش قرار می‌دهد.

8- پارک خانواده در کیش

پارک خانواده جاذبه‌ای دیدنی و ناشناخته در کیش که شامل تفریحات زیادی مثل زمین‌های ورزش، بازی‌های متنوع، پیست دوچرخه سواری و… است. فضای پارک خانواده زیباست و در آن درختان و آبنماهای متنوعی وجود دارد که محیطی با صفا و دلچسب را فراهم کرده است.

9- ساحل درختان نارگیل در کیش

این ساحل از زیباترین جاذبه‌های کیش است که به دلیل داشتن درخت‌های نارگیل و شن‌های روشن و براقش معروف شده است. مناظر زیبا و چشم اندازهای بدیع ساحل درختان نارگیل محیط خوبی برای استراحت و گذراندن اوقات خوش به شمار می‌آید.

10- پارک ساحلی میرمهنا در کیش

پارک ساحلی میر مهنا در شمال و شمال غرب جزیره قرار گرفته و به دلیل شکل سنتی و خاص خود با استقبال زیادی روبرو می‌شود. آلاچیق های ساحل میر مهنا حصیری و متناسب با معماری بومی منطقه است. یکی از فازهای پارک، اسکله تفریحی است که در سمت مسجد قرار دارد و فاز دوم آن اسکله ماهیگیری است که در طرف میدان جاسک قرار گرفته است. در این پارک تجهیزات لازم برای اتراق کردن و پخت و پز فراهم شده و پارکینگ و سرویس های بهداشتی و دیگر امکانات رفاهی موجود است.

11- روستای کهن باغو در کیش

روستای باغو از بخش های مسکونی باقیمانده از دوران گذشته و یکی از جاذبه‌های دیدنی کیش است. در گذشته‌ای نه چندان دور مردم کیش در سه بخش روستایی در جزیره زندگی می‌کردند. خوشبختانه روستای باغو هنوز پابرجاست و در نزدیکی کشتی یونانی در معرض دید عموم گردشگران قرار دارد. باغو نام پیرزنی بوده که در گذشته در روستا زندگی می کرده است. هنوز هم چندین خانواده آنجا زندگی می کنند که شغلشان دامداری است. ان هایی که تماشای مناظر روستایی و روستاگردی علاقه دارند، به هیچ وجه نباید بازدید از روستای باغو را در کیش از دست بدهند.

12- پارک دلفین‌ها در کیش

پارک دلفین‌های کیش، سال‌هاست که به دلیل حضور حیوانات باهوش و دوست داشتنی دلفین‌ها که برای مردم حرکات نمایشی انجام می‌دهند، معروف شده است. در پارک دلفین‌ها علاوه بر این موجودات دوست داشتنی، موجودات دیگری همچون پرندگان نادر و خزندگان نیز حضور دارند. دلفیناریوم کیش برای همه گروه های سنی جذاب و مهیج است.

13- ماهیگیری تفریحی در کیش

بندرگاه کیش محل خوبی برای صید ماهی است. غیر از صیادانی که این کار را به شکل حرفه‌ای انجام می‌دهند، آماتورها هم می‌توانند با یک قلاب و کمی طعمه در بعضی مناطق کیش به ماهیگیری بپردازند. اگر به این تفریح علاقه دارید حتما به کلوپ‌های دریایی کیش مراجعه کنید. در آنجا تجهیزات ماهیگیری در اختیارتان قرار می‌گیرد. این لوازم از بازار عرب‌ها (بازار صفین) نیز قابل تهیه هستند. دو نوع ماهیگیری در کیش امکانپذیر است: ماهیگیری ترولینگ با شناور و ماهیگیری ثابت با شناور.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *