اماکن تاریخی و فرهنگی کیش

1- کاریز کیش

کاریز کیش مساحتی بالغ بر ده هزار متر مربع دارد و به یک شهر زیرزمینی با موزه و کافی‌شاپ و رستوران تبدیل شده است. شهر زیرزمینی از تاریخی‌ترین جاهای دیدنی کیش به شمار می‌آید. از جاذبه‌های کاریز کیش، سقف‌ها و در و دیوار آن است که در آن فسیل‌هایی از آبزیان دریایی مشاهده می‌شود.

2- آب انبار دو گنبد و پنج بادگیر کیش

این آب انبارها معماری کویری یزد را به یاد می‌آورد. به دلیل برخورداری از دو گنبد مدور با حفره‌هایی پنرج مانند به آن دو گنبد می‌گویند. در ضمن در اطراف این گنبدها چهار بادگیر نیز مشاهده میشود که از نظر زیبایی دست کمی از بادگیرهای تاریخی استان یزد ندارد. بادگیر برای خنک ساختن هوای واحدهای مسکونی استفاده می‌شده است و در این جا نیز نقش تهویه هوای آب انبار را عهده دار بوده است.

3- خانه مردم‌شناسی بومیان کیش

خانه مردم‌شناسی متعلق به یکی از بومیان جزیره بوده که از تجار معروف مروارید بوده است. خانه‌ای 20 ساله که به موزه تبدیل شده و بخش‌های مختلف زندگی بومیان جزیره کیش را نمایش می‌دهد. بخش های مختلف این خانه همچون مطبخ، ابزار آلات ماهیگیری، وسایل پخت و پز، محل نگهدای خرما و بخش‌هایی از این دست در معرض دید عموم قرار گرفته است. خانه مردم‌شناسی بومیان جزیره در سال 1393 بازسازی شد و به موزه‌ای سنتی بدل گردید.

4- کلبه هور در کیش

کلبه هور در غرب جزیره کیش واقع شده و شامل صخره‌ای با آب‌های زلال است. در آنجا به راحتی آبزیان زیر دریا، صدف‌ها و لاک پشت‌ها به دلیل شفافیت آب مشاهده می‌شوند. به همین دلیل این منطقه بهترین محل برای غواصی است. غار کوچکی با 5 متر طول در آنجا قرار دارد که در هنگام مد کامل دریا دیدنی می‌شود. امکاناتی همچون نیمکت‌هایی برای نشستن، باربکیو، نورافکن، آلاچیق و سرویس‌های رفاهی در آنجا فراهم است.

5- کشتی یونانی در کیش

کشتی یونانی که از مهمترین جاهای دیدنی کیش به شمار می‌آید، یکی از نمادهای جزیره کیش است و معمولا گشت‌های شهری جزیره به آنجا ختم می‌شود. این کشتی در سال 1996 در جنوب غربی جزیره به گل نشسته و هنوز هم در آنجا وجود دارد. تا جاییکه به یکی از شاخص‌های شهری و بناهای جذاب تبدیل شده است. این کشتی که ساخت بریتانیاست، بسیار پر ابهت است و نشانه اقتدار ایران و خلیج همیشه فارس است.

6- شهر باستانی حریره کیش

حریره از قدیمی‌ترین جاذبه‌های گردشگری کیش است که در قسمت شمال آن واقع شده است. در این فضا، معماری دوران قدیم مشاهده می‌شود. این بنای تاریخی از قرن هشتم هجری بوده و سعدی شیرازی در کتاب گلستان به آن اشاره کرده است. با این حال بعضی از باستان شناسان آن را نه شهری 7-8 قرنی بلکه شهری هزار ساله می‌دانند که مدت‌های طولانی متروکه بوده است.

7- محله صفین کیش

محله صفین یا محله عرب‌ها از معروف‌ترین محله‌های قدیمی کیش است که به داشتن بازاری پر رونق معروف است. محله صفین محله‌ای سنتی است و با بخش‌های مدرن و شیک جزیره تفاوت بسزایی دارد. قدم زدن در کوچه پس کوچه‌های این محله حسی بسیار خوب و نوستالژیک به شما خواهد داد.

8- خانه اعیانی در کیش

خانه اعیانی در شهر باستانی حریره واقع شده است. این خانه در واقع یکی از خانه‌های قدیمی ایران است که در گذشته چند خانواده در آن سکونت داشته اند. متاسفانه خانه اعیانی بازسازی نشده و همچون یک ویرانه است. خانه متعلق به عصر حکومت ایلخانان مغول است و در آن تزئیناتی مثل کاشی‌های ستاره‌ای در نمای خارجی مشاهده میشود. بناهایی همچون تخت سلیمان و سلطانیه نیز با همین مصالح تزئین شده اند. خانه اعیانی متعلق به فردی ثروتمند در کیش بوده است که در آن دوره زمانی زندگی می‌کرده است. این خانه بسیار بزرگ است و طاق‌های آجری آن هنوز پابرجاست.

9- مسجد ماشه کیش

مسجد ماشه که در 27 دی 1377 جزو آثار ملی ایران شده یکی از جاهای دیدنی کیش است که متاسفانه چندان شناخته شده نیست. این مسجد مربوط به دوره قاجار است و حدود 114 سال پیش یعنی سال 1285 به کوشش عبدالحسین نور احداث شده است. عبدالحسین نور از تاجران ماهر در زمینه مروارید بود. در گذشته این بنا به نام مسجد نور شناخته می شد.

محله ماشه که مسجد در آن واقع شده است از محله‌های قدیمی کیش است که بازدید از آن برای عموم رایگان است ولی اهالی آن عموما به سایر نقاط جزیره مهاجرت کرده اند. مردم آن محله اهل تسنن می‌باشند و به همین مناسبت مسجد نیز به نام اهل سنت شده است.

مسجد بر خلاف بیشتر بناهای دینی مسلمانان که دیده اید یک طبقه است تا کم توانان و افراد مسن بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند. از دیگر ویژگی های معماری آن استحکام بناست؛ تا جایی که علی رغم نزدیک بودن به دریا همچنان پابرجاست. مسجد فاقد مناره است و همین موضوع باعث شده در ظاهر و نگاه اول شبیه به مساجد نباشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *