صخره باستانی النسلا

 

 

آبادی تیما در عربستان، از آن دست مناطقی است که به خاطر صخره های عجیب و افسانه های تاریخی اش بسیار معروف است. تیما یکی از مسیرهای اصلی روزگار باستان بوده است و زمانی به عنوان یکی از مناطق مهم در زمان شاه نابوندیوس در تمدن بابل محسوب می شد. این شهر در منابع هم آشوری و هم بابلی به عنوان منطقه ای تجاری آورده شده و همچنین سنگ های باستانی ۴ هزار ساله اش، دلیل دیگر معروفیت آن است. اما در میان همه آن ها، صخره باستانی النسا از جمله مواردی است که بسیار عجیب و متفاوت است. این صخره به گونه ای از وسط نصف شده که انگار واقعا آن را با لیزر نصف کرده اند؛ صاف و کاملا با دقت!

بیشتر شبه جزیره عربستان از سنگ آهک، ماسه سنگ و شیل (نوعی سنگ رسوبی آواری) ساخته شده که روی سپر کریستالی عربی و مجموعه کریستالی جنوبی قرار گرفته است و این رسوبات رویی در محیط های کم عمق دریا تشکیل شده اند. در بیابان عربستان امروز، شن و ماسه های باز زده و همچنین باران های دوره ای، ماسه سنگ و بستر سنگ آهک را تراشیده و تشکل های سنگی غیر معمول را ایجاد می کنند که بعضی از آنها کاملا بی نظیر هستند.

این بلوک ها همچنین از نظر باستان شناسی نیز مهم هستند، زیرا نمونه خوبی از هنر سنگی به شمار می روند که شبیه به اسب یا شتر هستند. بخش پایین تر بلوک، همان چیزی است که یک Ventifacts یا بادساخت (سنگی که وزش شن و باد به آن شکل داده است) نامیده می شود. بادساخت ها تشکیلات زمین شناسی ایجاد شده توسط سایش شن و ماسه در برابر سطح سنگ هستند. آن ها می تواند سنگ هایی با اشکال غیر معمول و سطوح بسیار صاف ایجاد کند. صخره باستانی النسلا می توانید یک بادساخت باشد که هنوز هم در حال شکل گیری است.
زمین شناسانی که شکستگی بین دوسنگ را مورد بررسی قرار داده اند، معتقند که احتمالا این پدیده زمانی شکل گرفت که زمین زیر آن منحرف شده و موجب جدا شدن سنگ ها از یکدیگر گشته است. همچنین گفته می شود که این پدیده شاید یک خط گسل قدیمی باشد. مواد سنگی در نزدیکی گسل ها تمایل دارند تضعیف شده و به راحتی تخریب شوند. همانطور که شن در طول سالها به شکاف سنگ رسیده است، ماده های آن ممکن است از ماسه سنگ اطراف، فرسایش تندتری داشته باشد و در نهایت باعث شکستگی این صخره باستانی شده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *